به گزارش مارین نیوز، دکتر مسعود پزشکیان در مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی "دریا مسیر پیشرفت" با بیان اینکه تمام رونق های تجاری از درياست بيان كرد: حضور در عرصه بين المللی و رونق تجاری مستلزم نگاه ويژه به درياست.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سرمايه های كشور آنهايی هستند كه از سنگ سياه، طلا می سازند، سرمايه انسان خلاق و مبتكر است كه از هيچ، همه چيز می سازد.
وی با اشاره به اينكه نظام آموزش و پرورش نظامی است كه بايد در راس توجه قرار گيرد بيان كرد: آينده سازان كشور در همين نظام آموزش می بينند لذا می بايد با تغيير نگاه در خدمت خلاقيت ها، دانايی و ابتكار باشيم تا آينده ای بر پايه توسعه فناورانه بنا كنيم.
مسعود پزشکیان اشتغال را مهمترین دغدغه حال حاضر دولت و مردم دانست و افزود: حمایت از واحد های تولیدی و صنعتی با ارائه خدمات ویژه به صاحبان صنعت اقداماتی هستند که می توانند در اشتغالزایی برای جوانان نقش موثری ایفا کنند.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه اقتصاد در کشور برای بهبود وضعیت معیشت عموم جامعه تصریح کرد: بر همین اساس رسیدگی و حل مشکلات صنعت باید از اولویت های دولت باشد چون پیشرفت و توسعه هر کشوری مستقیم وابسته به صنعت است و این بخش نقش مهمی در ایجاد اشتغال دارد. 
 
دومین جشنواره دریا مسیر پیشرفت به همت ستاد توسعه فناوری و دانش بنیان دریایی، ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با مشارکت وزارت آموزش و پرورش و سازمان های دریایی از 17 تا 19 آبان ماه 1395 در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.