شیپ فایندر
شیپ فایندر

بازسازی ذخایر آبزیان در سال جهش تولید

بازسازی ذخایر آبزیان در سال جهش تولید یکی از اولویت ‌های شیلات است.

بازسازی ذخایر آبزیان در سال جهش تولید یکی از اولویت ‌های شیلات است.به گزارش مارین نیوز، معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان گفت: در سال جهش تولید برنامه تولید دو میلیون قطعه بچه ماهی و ۶۰ میلیون قطعه بچه میگو پیش بینی شده است.
عبدالرسول دریایی افزود: پارسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه ماهی دریایی صبیتی و ۵۵ میلیون قطعه بچه میگو در مرکز بازسازی ذخایر کلاهی تولید شد.
وی با اشاره به اینکه حفظ ذخایر ارزشمند آبزیان برای نسل ‌های آینده و اشتغال پایدار صیادان اهمیت دارد گفت: رها سازی آبزیان به دریا و اجرای طرح ‌های زیستگاه مصنوعی برای بازسازی ذخایر آبزیان انجام می ‌شود.
دریایی افزود: اختصاص اعتبار برای راه اندازی مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان دریایی جنوب کشور با فن آوری ‌های جدید در هرمزگان و اعتبار برای مرمت و بازسازی تجهیزات و تاسیسات مرکز کلاهی ضروری است.

وی گفت: برای جهش تولید تامین ۱۵ هزار قطعه ماهیان خاویاری گونه فیل ماهی از مراکز بازسازی ذخائر استان ‌های شمالی برای پرورش در منابع آب شیرین و ماهیان گرمآبی از شیلات خوزستان و سیستان و بلوچستان در دستور کار است.

آغاز مرحله جدید بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر
مدیرکل شیلات گیلان نیز در گفتگو با تسنیم از گام بلند شیلات این استان برای تحقق شعار جهش تولید و اجرای فاز جدیدی از بازسازی و احیاء ذخایر ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر خبر داد و اظهار داشت: مزرعه ۱۰۰ هکتاری حاشیه رودخانه سفیدرود در بندر کیاشهر ظرفیت خوبی برای تحقق این هدف دارد.
عظیم مدبری با بیان اینکه این مجموعه پرورش ۱۵ میلیون لارو ماهی سفید را در مرکز تکثیر یکصد هکتاری حاشیه سفیدرود در سال ۹۹ در دستور کار قرار داد عنوان کرد: بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی و خاویاری دریای خزر از اولویت‌ ها و اهداف اصلی شیلات در راستای اقتصادی کردن فعالیت ‌های صید و صیادی است.
مدبری مزیت بالا و توانمندی بسیار خوب منطقه یکصد هکتاری در جوار رودخانه سفیدرود جهت انجام بازسازی منابع دریایی و حفظ اموال دریای خزر را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: اجرای برنامه بازسازی ذخایر دریای خزر کمک شایانی به جامعه صیادان استان گیلان در زمان صید ماهیان استخوانی به ویژه گونه ماهی سفید می‌ کند.
وی با بیان اینکه امسال چیزی حدود ۱۵ میلیون لارو ماهی سفید جهت بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی در تعدادی از استخرهای مزرعه یکصد هکتاری در جوار رودخانه سفیدرود پرورش داده می ‌شود ابراز داشت: شیلات استان گیلان در فاز نخست و از ۳۱ فروردین امسال، عملیات اجرایی پرورش ۶ میلیون لارو ماهی سفید را آغاز کرد.
مدیرکل شیلات استان گیلان زمینه ‌سازی برای انجام فعالیت‌ های چند منظوره تولید در حوزه کشاورزی و شیلات نظیر شرکت ‌های تولید غذا برای ماهیان گرمابی را لازم و ضروری تلقی کرد و بیان داشت: بدون شک ایجاد چنین شرکت‌ هایی آن هم بر اساس نیاز سنجی اقتصادی و دانش روز، برای استان گیلان بسیار حائز اهمیت است.
مدبری نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری و لزوم حرکت به سمت تحقق این هدف بزرگ را یکی از برنامه ‌های مجموعه شیلات گیلان ذکر کرد و افزود: وجود مجموعه ‌ها و شرکت ‌های تولید خوراک طیور و آبزیان یکی از پیش ‌نیازهای مهم تحقق این شعار محسوب می‌ شود که گیلان از آن برخوردار است.
وی با بیان اینکه صید غیرمجاز و به تور انداختن ماهیان مولد روند بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی خزر را با مشکلات بسیار عدیده ‌ای مواجه می‌ کند عنوان کرد: با وجود تمام مشکلات یاد شده شیلات گیلان برای اقتصادی ماندن کسب و کار صیادان استان برنامه تکثیر و رهاسازی ماهیان استخوانی را همه ساله در برنامه خود دارد.بازسازی ذخایر آبزیان در سال جهش تولید یکی از اولویت ‌های شیلات است.
مدیرکل شیلات استان گیلان ماهی سفید، کفال، سیم و سوف را از بیشترین ماهیان استخوانی دریای خزر که در سواحل گیلان صید می ‌شوند اعلام کرد و اظهار داشت: بخش شیلات از ظرفیت و پتانسیل بسیار خوبی برای اشتغالزایی برخوردار است به همین علت شیلات به عنوان یکی از مؤلفه ‌‌های توسعه ‌ای گیلان محسوب می ‌شود.
http://marinenews.org

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.