شیپ فایندر
شیپ فایندر

تلاش برای افزایش تولید ناخالص داخلی از طریق دریا

وزیرکشور گفت: در تلاش هستیم که ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ما از طریق دریا تامین شود و استان هرمزگان در این استراتژی بسیار حساس نقش مهمی را بر عهده دارد.

به گزارش مارین نیوز،  احمد وحیدی صبح امروز در آئین تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید استان هرمزگان، هرمزگان را یک استان استراتژیک دانست و اظهار کرد: هرمزگانی با داشتن ۱۴ جزیره که هر کدام دارای ظرفیت ‌های بسیار زیادی است در کشور بی‌نظیر است.
وی عنوان کرد: هرمزگان بیش از ۲ هزار کیلومتر ساحل دارد که به خودی خود یک ظرفیت بسیار عظیم محسوب می‌شود.
وزیرکشور ابراز داشت: وقتی از اقتصاد دریا محور صحبت می‌شود هرمزگان به عنوان محور آن شناخته می ‌شود و نقش مهمی را در تحقق آن ایفا می ‌کند.
وحیدی تصریح کرد: در تلاش هستیم که ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ما از طریق دریا تامین شود و استان هرمزگان در این استراتژی بسیار حساس نقش مهمی را بر عهده دارد.
وی با اشاره به نقش کلیدی استان هرمزگان در اقتصاد دریامحور، اظهار کرد: تمدن دریایی که بسیار آینده‌ دار و پایدار است که در کنار سواحل کشور شکل خواهد گرفت و هرمزگان در آن نقش مهمی را ایفا می‌ کند.
وزیر کشور با بیان اینکه ۹۰ درصد بازرگانی دنیا از طریق دریا است، تشریح کرد: هرمزگان محور تعاملات دریایی محسوب می ‌شود. ایزوایکو بزرگترین گارد کشتی‌ سازی کشور است که بسیار ارزشمند است ولی اذعان دارم که از ظرفیت ‌های آن به خوبی استفاده نشده است.
وحیدی با بیان اینکه با افتخار اولین زیردریایی بومی کشور در هرمزگان تولید شد، گفت: ظرفیت ‌های دانش‌ بنیان هرمزگان فرصت ‌های زیادی برای گسترش دارد از جمله بخش ‌های مرتبط با دریا و کشتی‌ سازی که مهمترین آن‌ ها نیز محسوب می‌ شود.
وزیرکشور اذعان کرد: حوضچه‌ های پرورش میگو استان هرمزگان ظرفیت ‌های بی‌ نظیری است که می ‌توان برای ایجاد بیش از ۲۰۰ هزار شغل از آن ‌ها استفاده کرد.
وحیدی بیان داشت: استان هرمزگان با وجود ظرفیت‌ های گسترده، نباید نرخ بیکاری بالایی داشته باشد و این موضوع به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. اشکالی که در سیستم بروکراسی ما ایجاد شده است، دولت محوری شدید است در حالیکه اقتصاد و اداره جامعه باید مردم محور باشد.
وی با ذکر این نکته رهبر معظم انقلاب بارها بر عبور از این بروکراسی تاکید فرمودند، عنوان کرد: وقتی صادرات نفت متوقف شود موانع کشور بیشتر مشخص خواهد شد.
وزیرکشور با ذکر این نکته که نباید منتظر تحقق توسعه از خارج استان هرمزگان باشیم، ابراز داشت: استان هرمزگان با دارا بودن چنین ظرفیت‌ هایی نباید دارای فقیر باشد و خود هرمزگان باید محل تزریق پیشرفت و توسعه به سایر نقاط کشور باشد نه اینکه منتظر توسعه خارج از استان باشیم.
وحیدی با ذکر این نکته که کارآفرینی رمز توسعه و پیشرفت هر منطقه ‌ای است، تصریح کرد: در کنار کارآفرینی اگر الگوی بهره‌ وری را ترویج کنیم و آن را افزایش دهیم، اتفاقات خوبی در استان هرمزگان رقم خواهد خورد.
وی با ذکر این نکته که تمام اصول ما با نگاه مردم محور است، اظهار کرد: باید این دیدگاه اصلاح شود و مردم بدانند که خودشان باید برای پیشرفت کشور تلاش کنند و دولت نیز می‌تواند در کنار آن ‌ها باشد و برای تامین امنیت تلاش کند.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط