شیپ فایندر
شیپ فایندر
ورود محموله گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی به عسلویه

ورود محموله گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی به عسلویه

قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی از ورود کشتی حامل گوی شناور این فاز به عسلویه خبر داد و گفت: این سامانه بارگیری میعانات گازی صبح امروز (شنبه، ۶ اردیبهشت ماه) وارد اسکله بندری پارس شد.
به گزارش مارین نیوز، قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی با اشاره به اینکه یکی از روش های متداول انتقال میعانات گازی به کشتی های نفت کش استفاده از گوی شناور (SPM) است، گفت: این گوی شناور برروی آب، توسط اتصالات زنجیر و لنگرهای شمعی که در بستر دریا کوبیده می شوند، مهار شده وامکان پهلو گیری نفتکش جهت بارگیری میعانات گازی را فراهم می سازد.
سید حسین عظیمی ظرفیت بارگیری میعانات گازی دراین گوی شناور را ۷ هزار متر مکعب در ساعت اعلام کرد و گفت: کار نصب و بهره برداری ازاین بویه شناور در خلیج فارس تا شهریور امسال به پایان می رسد.
عظیمی به ساخت و انجام تست های کیفی این گوی شناور توسط یک شرکت خارجی اشاره کرد و گفت: ورود این تجهیز راهبردی به پارس جنوبی و نصب و راه اندازی آن از جمله پروژه های اولویت دار شرکت ملی نفت ایران به شمار می رود و مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس  بصورت هفتگی اجرای آن را رصد می کند.
وی درباره آثار مطلوب اجرای این پروژه تصریح کرد: نصب و راه اندازی گوی شناور فاز ۱۹ علاوه بر بالا رفتن ظرفیت تناژ بارگیری کشتی‌ها در پایانه صادراتی منطقه پارس ۲، افزایش انعطاف پذیری عملیاتی و نیز قابلیت انجام تعمیرات دوره ای تاسیسات را امکان پذیر می سازد و ضمن جلوگیری از فرسودگی تجهیزات اندازه گیری و بارگیری میعانات گازی و متعادل سازی سطح توان عملیاتی آن ها، نقش موثری در تولید پایدار گاز و میعانات گازی ایفا می کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه درحال حاضر میعانات گازی فازهای منطقه پارس ۲ از طریق گوی شناور فاز ۱۲ پارس جنوبی بارگیری می شود، افزود: میعانات گازی این فازها از طریق یک میترینگ مشترک و به وسیله یک خط لوله دریایی به گوی شناور فاز ۱۲ پارس جنوبی جهت بارگیری ارسال می شود.
وی با اشاره به اینکه گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی نیز به وسیله یک خط لوله ۳۶ اینچ دریایی به طول ۶.۲ کیلومتر به میترینگ مشترک متصل می شود، گفت: فعالیت های اولیه لوله گذاری این خط که توسط شناور سی مستر شرکت تاسیسات دریایی ایران اجرا خواهد شد، درحال انجام است و ۲ تا ۳ ماه آینده به پایان می رسد.
براساس گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، عظیمی با پیش بینی برنامه زمان بندی یک ماهه برای نصب و راه اندازی این گوی شناور گفت: طبق براوردهای انجام شده، با تکمیل لوله گذاری دریایی، گوی شناور به آب انداخته شده و پس از انتقال به محل، نصب خواهد شد.
قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی درباره نحوه تکمیل زنجیره انتقال و بارگیری میعانات گازی گفت: با اتصال خط لوله به سامانه پلم (PLEM) و ارتباط این سامانه به گوی شناور از طریق شلنگ های شناور و متحرک، کار اتصال پالایشگاه های پارس ۲ به گوی شناور فاز ۱۹ پارس جنوبی، به پایان می رسد.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.